Je browser is verouderd en geeft deze website niet correct weer. Download een moderne browser en ervaar het internet beter, sneller en veiliger!

Van chaos naar rust: een langdurig traject met een bijzonder afscheid

04 november 2025

Tom in de buurt bestaat 10 jaar! Al 10 jaar helpen wij inwoners van de Rijnstreek met advies, ondersteuning en praktische hulp. Om dit jubileum te vieren, laten we collega's en inwoners aan het woord over hun ervaringen met Tom in de buurt. Vandaag interviewen wij maatschappelijk werker Liduin.

Kun je ons meenemen in een traject dat veel indruk op je heeft gemaakt?

Na drie jaar zeer intensieve begeleiding is deze meneer, die sociaal geïsoleerd was en zijn huis vervuilde, verhuisd naar een beschermd wonen-instelling waar hij (hopelijk) de rest van zijn leven kan blijven. Daar heeft hij mensen en passende ondersteuning om zich heen. We hebben onze begeleiding positief afgesloten met een afscheidslunch; met meneer, zijn zus en betrokken collega's. Ik was toen eigenlijk al met zwangerschapsverlof, maar kon nog net op de valreep aansluiten, haha. Ik had hem toen zelf al een tijdje niet gezien; mijn begeleiding was meer achter de schermen. Ik was eigenlijk benieuwd of hij me nog zou herinneren - zijn kortetermijngeheugen liet hem immers vaak in de steek. Maar zodra hij me zag: heel blij, en ik kreeg een knuffel. Hij heeft enorm genoten van de lunch en de aandacht.

Wanneer kwam jij in beeld bij deze meneer?

Ons team was al betrokken bij deze meneer toen we nog ''Gewoon Thuis'' heetten, en dat is gewoon doorgegaan onder onze nieuwe naam Tom Intensief. Hij had al jarenlang begeleiding van De Brijder gehad, maar het had nog niet mogen baten. Met z'n drieën gingen we elke week op huisbezoek, zodat hij tot wel vier keer per week bezoek kreeg. Meneer was sociaal geïsoleerd, verslaafd en zijn huis vervuild. Hij ging door met zijn levensstijl, maar sinds onze begeleiding was er geen contact meer met justitie. Meneer werd gezien en gehoord. Hij kan geweldig verhalen vertellen, heeft veel kennis over geschiedenis, de luchtmacht en vogels, en hij sprak meerdere talen.

Wat maakte dat jullie hem uiteindelijk in beweging kregen?

Het was veel brandjes blussen en ondertussen zaadjes planten. Blijven herhalen wat goede vervolgstappen zouden zijn voor meneer. De eerste grote stap was dat ik meeging naar de huisarts om te overleggen of een neurologisch onderzoek gepast zou zijn. Met het resultaat van dat onderzoek zijn we op zoek gegaan naar een passende en toekomstbestendige woonvorm. Na drie jaar zeer intensieve begeleiding kijken we met trots terug op deze samenwerking. Meneer is zelf akkoord gegaan met een WLZ-aanvraag en is inmiddels verhuisd naar een beschermd wonen-instelling waar hij (hopelijk) de rest van zijn leven kan blijven. Dit laatste dankzij Team Alphen van De Binnenvest, die de begeleiding overnam vanwege zijn WLZ-indicatie.

Het klinkt als een pittig traject. Had je wel eens het gevoel op te willen geven?

Van meerdere kanten kreeg ik het advies om af te sluiten, en we hebben vaak het gevoel gehad op een dood spoor te zitten. Maar deze meneer aan zijn lot overlaten? Dat konden we niet. We bleven doorzetten, en het was een traject van een lange adem. Ik had er vertrouwen in, en er waren lichtpuntjes om vol te kunnen houden. We kijken er met trots op terug en ik heb veel geleerd.